سازمان نظارتی مخابرات روسیه بار دیگر تمایلش را برای رفع فیلتر تلگرام در این کشور اعلام کرد، البته در صورتی که این شرکت بر اساس حکم دادگاه، دسترسی به محتوای پیام های رمزنگاری شده را به مقامات قضایی روسیه بدهد.

همان طور که می دانید سال گذشته دادگاهی در روسیه به تلگرام دستور داد تا کلیدهای رمزگشایی را برای خواندن پیام های یک گروه تبهکاری در اختیار آنها قرار دهد، ولی تلگرام پاسخ داد که چنین کاری ممکن نیست، چون عملیات رمزگذاری و رمزگشایی روی دستگاه کاربران نهایی انجام می شود. بر همین اساس سازمان نظارتی مخابرات روسیه موسوم به Roskomnadzor یا به اختصار RKN دستور داد تا زمانی که سیاست های محرمانگی این پلتفرم ارتباطی تغییر نکند، این سرویس در روسیه مسدود خواهد شد.

پاول دورف در کانال تلگرام روسی زبان خود، خبر از تغییر سیاست محرمانگی تلگرام به خاطر سازگاری با قانون GDPR داده است. در قسمت ۸٫۳ از این سند نوشته شده:

اگر تلگرام حکم قضایی دریافت کند که نشان دهد شما مظنون به انجام عملیات تبهکارانه هستید، ما آدرس آی پی و شماره تلفن شما را به مقامات مربوطه خواهیم داد. این اتفاق تابحال نیفتاده و اگر حکمی دریافت کنیم، حتماً در گزارشات دوره ای شفافیت به آن اشاره خواهیم کرد.

البته دورف می گوید حتی با تغییر سیاست محرمانگی، روسیه باز هم نسبت به رفع فیلتر تلگرام اقدام نخواهد کرد چون دولت این کشور به دنبال رصد تمام پیام ها هستند. دورف می گوید:

تلگرام در روسیه غیر قانونی اعلام شده؛ هر روز صدها آدرس آی پی در این کشور بلاک می شوند تا دسترسی به سرویس را از بین ببرند. سیاست محرمانگی ما ارتباطی به روسیه ندارد و به مقاومت خودمان ادامه می دهیم.

با وجود اعلام تمایل رسمی RKN برای رفع فیلتر تلگرام، به نظر نمی رسد طرفین این دعوی به توافق برسند، مگر اینکه دولت روسیه به آدرس آی پی و شماره تلفن اکتفا کند، یا اینکه به شیوه دیگری با هم کنار بیایند.

منبع: RT

دیدگاه خود را ارسال کنید...