دبیر شورای عالی فضای مجازی پیشتر، نیمه‌ی شهریور را ضرب‌العجل تلگرام‌ طلایی و هاتگرام اعلام کرده بود، حال به این تاریخ رسیده‌ایم؛ اما مشخص نیست که سرنوشت آن‌ها چه خواهد شد.

پس از مسدودسازی شبکه اجتماعی تلگرام در کشور، علاوه‌بر پیام‌رسان‌های بومی در کشور، نسخه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی نیز به‌عنوان نسخه‌های ایرانی تلگرام بدون فیلتر در اختیار کاربران قرار گرفت.

در همین راستا علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرده است که موضوع ارز مجازی تلگرام هم از این جنس بود که آقای فیروزآبادی رییس شورای عالی فضای مجازی آن را تشریح کردند، پس فرض بر آن است که دفع دخل مقدر کنیم تا مقابله شود. از آن طرف هم تلگرام طلایی و هاتگرام را جایگزین کردند که ۲۰ میلیون عضو دارد و مسوولان اعلام کردند استفاده از تلگرام طلایی و هاتگرام بدون مانع است.

وی افزوده است که فیلتر تلگرام تصمیم ملی بود. البته زمانی که تلگرام چهار میلیون کاربر در ایران داشت قوه قضاییه بر فیلتر تلگرام مصر بود و هشدار داد که روزی می‌رسد که نمی‌توان جلوی این سیر را گرفت اینکه سرنوشت و مقدرات کشور را به دست بیگانه بدهیم قطعا نادرست است. یکی از دلایل فیلتر تلگرام جلوگیری از خرید و فروش ارز مجازی بود البته مسائل امنیتی و متعدد دیگر هم دخالت داشت.

با اینکه بروجردی اعلام کرده بود که تلگرام طلایی و هاتگرام به عنوان جایگزینی برای تلگرام است و تا پیش از این مسئولان اعلام کرده بودند که فعالیت آن‌ها بدون مانع است؛ اما اوایل مردادماه ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

آخرین مهلتی که به فعالیت بدون فیلتر نسخه‌های فارسی تلگرام از جمله هاتگرام و تلگرام طلایی داده‌ایم ۱۵ شهریورماه است. در حقیقت ما از ابتدا در سیاست‌های خروج از انحصار تلگرام، دوران گذاری را برای فعالیت نسخه‌های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که شبکه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی بدون فیلتر چندماهی در کشور فعال باشند؛ اما آخرین مهلتی که به اینها داده ایم، ۱۵ شهریورماه است و این شبکه ها باید تا این تاریخ به پیام رسان صددرصد بومی تبدیل شوند.

امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی نیز می‌گوید که با توجه به مهلت داده شده، بقای چنین نرم‌افزارهایی به فعالیت آن‌ها بستگی دارد؛ اگر بتوانند ظرفیتی برای مستقل شدن فراهم کنند، طبیعتا می‌توانند به فعالیت خود ادامه بدهند؛ اما بی‌شک دیگر نمی‌توانند نقش یک واسطه را برای استفاده از تلگرام ایفا کنند.

به گفته‌ی خوراکیان، چنانچه کلاینت‌های داخلی تلگرام طی مهلت داده‌شده نتوانند انتظارات را برآورده کنند، قطعا تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد و امکان ادامه فعالیت آن‌ها بدین شکل میسر نخواهد بود.

بررسی ها نشان می‌دهد که در فاصله یک روز باقی مانده تا پایان مهلت داده شده به نسخه‌های فارسی تلگرام، تکلیف فعالیت شبکه‌های هاتگرام و طلاگرام در کشور هنوز مشخص نیست.

دیدگاه خود را ارسال کنید...