به گزارش معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، سامانه کشوری کسب‌و‌کار موسوم به سککوک در مناطق آزاد استقرار می‌یابد که مبتنی بر فناوری بلاک‌چین طراحی شده است.

اکبر افتخاری با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ی استقرار سامانه‌ی سککوک در مناطق آزاد اعلام کرد که رفع موانع تولید واحدها و بنگاه‌های تولیدی مستقر در مناطق، کمک به حل مشکل تامین مالی و بهبود مدیریت زنجیره‌ی تامین تولید این واحدها از مهم‌ترین اهداف دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی است که استقرار این پلتفرم (سامانه)، تامین‌کننده‌ی این اهداف است.

به‌گفته‌ی وی، سککوک یا همان سامانه‌ی کشوری کسب‌وکار با به‌کارگیری روش‌های نوین مدیریت زنجیره‌ی تامین، لجستیک و مالی و مبتنی بر بستر فناوری اطلاعات درصدد است از طریق ابزارهای جاری نظام مالی کشور همانند برات الکترونیکی، معاملات بین بنگاهی را تسهیل و با اتصال به نهادهای اعتبار بخش مانند صندوق‌های ضمانتی و حمایتی و بانک‌های معتبر کشور، سبب تسریع در معاملات تجاری بر پایه‌ی معاملات اعتباری شود.

بر اساس گزارش افتخاری، بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته از عمده مشکلات جاری واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کمبود نقدینگی، کاهش سرمایه در گردش، عدم ارتباط مناسب با نهادهای مالی، کاهش معاملات بین بنگاهی با توجه به کاهش اعتماد فی‌مابین طرفین و افزایش هزینه‌های دریافت تسهیلات است. سککوک در مناطق آزاد با هدف رفع این چالش‌‌ها و بهبود فضای معاملاتی بنگا‌ه‌های اقتصادی و در نتیجه بهبود فضای تولید تهیه و مستقر شده است.

 

بر اساس گزارش معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، این پلتفرم (سامانه) نوین با شناسایی و ایجاد زنجیره‌های تولید تا مصرف، اقدام به ایجاد سازوکار پرداخت اعتباری و مدت‌دار برای انجام معاملات تجاری در تمام بخش‌های زنجیره‌ای با استفاده از برات الکترونیک می‌کند. این فرآیند می‌تواند بین چندین بنگاه (معاملاتB2B) یا در معاملات با حضور مشتریان خرد و مصرف‌کنندگان (B2C) انجام پذیرد. از سوی دیگر با به‌کارگیری سازوکارهای اعتبارسنجی در این پلتفرم که مخصوص واحدها و بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طراحی شده است، اعتماد بنگاه‌ها به حضور در سککوک تامین شده است. همچنین امنیت معاملات انجام‌گرفته با بهره‌گیری از امضاء دیجیتال که با مباحث قانون تجارت و همچنین قانون تجارت الکترونیک تطبیق داده شده است، تامین می‌شود. از سوی دیگر، پلتفرم (سامانه) پیش‌رو با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین طراحی شده تا بتواند با استفاده از ارزهای مجازی، کشور و بنگاه‌‌های فعال را در معاملات بین‌المللی علی‌الخصوص در دوران تحریم کمک کند.

وی با اشاره به راهبردهای بلندمدت معاونت تولید صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت که مقدمات تاسیسات اولین صندوق حمایت و ضمانت از سرمایه‌‌گذاران، تولیدکنندگان و واحدهای کسب‌وکار ویژه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام پذیرفته است تا در آینده نزدیک این صندوق به عنوان نهادی پشتیبان برای اعتبار بخشی به بنگاه‌های حاضر در پلتفرم (سامانه) نقش‌‌آفرینی کند.

وی ابراز امیدواری کرد با به‌کارگیری راهکارها و ابزارهای نوین مالی مستقر در این پلتفرم (سامانه) مقدمات رونق در واحدهای تولیدی، کاهش بحران‌های ناشی از کمبود نقدینگی، توسعه اشتغال و در نهایت شکوفایی اقتصادی مناطق آزاد و به‌تبع آن کشور را ایجاد کنیم.

دیدگاه خود را ارسال کنید...