مدت ها بود توسعه دهندگانی که از کامپیوترهای مبتنی بر کروم او اس استفاده می کردند، مجبور بودند با استفاده از ابزارهای ویژه از جمله Crouton برای تبدیل این دستگاه به یک کامپیوتر مبتنی بر لینوکس بهره ببرند. اکنون گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان I/O2018 خبر از ارائه به روز رسانی جدید برای کروم او اس داده که کار را برای این افراد ساده تر می کند.

در جدیدترین به روز رسانی سیستم عامل کروم گوگل می توان اپلیکیشن های لینوکس را به سادگی اجرا کرد. این کار به سادگی تغییر یک تنظیم در منوی تنظیمات است. قابلیت مذکور به لطف تصمیم جدید گوگل ممکن شده که بر اساس آن سیستم عامل کروم با ماشین مجازی ویژه ای عرضه می شود که اجرای «دبیان استرج»، آخرین نسخه پایدار توزیع دبیان لینوکس را فراهم می کند.

امکان افزوده شده به کروم همچنین از اپ های گرافیکی پشتیبانی کرده که به این ترتیب می توانید برنامه هایی از جمله نسخه لینوکسی «ویژوال استودیو کد» مایکروسافت را روی سیستم های بهره مند از سیستم عامل کروم اجرا کنید.

 

بنا بر گفته های مدیر بخش سیستم عامل کروم گوگل، این کمپانی پیش از این مطلع بوده که کاربران از ابزار Crouton برای اجرای لینوکس روی کروم بوک های خود بهره می برند. با این حال این موضوع به معنی عدم بهره بردن آنها از تمامی قابلیت های امنیتی سیستم عامل یاد شده بوده است. به گفته او قدرتمندتر شدن کروم بوک هایی که در سال های اخیر روانه بازارها شده اند، درخواست ها برای قابلیت های اینچنینی را افزایش داده اند.

بر اساس ادعای مدیر یاد شده تیم توسعه دهنده امکان جدید تلاش کرده اند تا ماشین مجازی مورد نیاز را به نحوی بهینه کنند که کمترین میزان سر بار پردازشی را در هنگام اجرای اپ های لینوکسی روی کروم او اس داشته باشد. به این ترتیب انتظار می رود دستگاه های ضعیف تر نیز به خوبی از پس اجرای آن بر آیند.

قابلیت مورد بحث ممکن است برای کاربران عادی کروم بوک ها جذابیت چندانی نداشته باشد، ولی توسعه دهندگان از آن استقبال خواهند کرد.

کاربران پیکسل بوک ها می توانند از نسخه پیش نمایش «لینوکس روی کروم او اس» استفاده کنند. پشتیبانی از سایر دستگاه ها در آینده نزدیک ارائه خواهد شد. شاید در قدم بعدی باید منتظر اجرای اپ های ویندوز روی سیستم عامل کروم باشیم.

دیدگاه خود را ارسال کنید...